Çok değerli sanatsever dostumuz,

 Ebru sanatına ve el emeğine olan ilginizden dolayı teşekkür ederim.

 Sitemizde bulunan tüm ürünleri sizin için kendi el emeğimle yapmış olmaktan dolayı büyük  mutluluk duyuyorum.

 Ürünlerimiz Ebru sanatının uygulanmasıyla yapılmış olup Dünya üzerinde tek ve eşsizdir.

 Ebru sanatının gizemi ve suyun pozitif enerjisinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan sanatsal  ürünlerimizi iyi günlerde  kullanmanızı dilerim.

 Banu Nazlı

 Ebru Sanatçısı

 

EBRU SANATI HAKKINDA BİLGİ

Ebru sanatı uyum, kaos ve sonsuzluğun birleşimi olan gizemli bir sanattır. 

Ebru sanatı kitre adı verilen yoğunlaştırılmış bitkisel su üzerine fırça darbeleri ve yardımcı aletlerle yapılan desenlerin kağıt, kumaş gibi malzemelere aktarılması sonucu oluşan sanattır.

Kitre , Anadolu da yetişen Geven otunun kök ve gövdesinden alınan özsuyunun kurutulması ile suyu yoğunlaştırmak için kullanılır. Ebru sanatında fırçalar gül dalı ve at kılı kullanılarak yapılır.

Ebru sanat tekniği diğer görsel sanat tekniklerinden tamamen farklıdır. Bu farklılığın nedeni sanatçının desen çalışmasını su yüzeyinde gerçekleştirme zorunluluğundandır. Su yüzeyine serpilen boyaların her damlası devamlı bir hareket halindedir. Ebru sanatı bir başka deyişle anın sanatıdır. Ebrucu kumaşı su üzerine yatırdığında hareketin sonlandırıldığı andır. İşte o ana ait “renkli oluşum” ebru eserinin ta kendisidir. Ebrucu su yüzeyinde meydana gelen o ana ait deseni, sanki bir fotoğrafın tab edilmesi gibi kumaşa  aktarır.

Ebru sanatında suya düşen her bir damla farklı şekiller alır.

Ebrucunun iradesi dışında ortaya çıkan bu desenler Dünya üzerinde tek ve eşsizdir. Her bir ürünün tek bir sahibi vardır. Her bir damla  sizin için atılmıştır su üzerine ve sizin için şekillenmiştir kendi iradesiyle

Saf ipeğin yumuşaklığı, Ebrunun gizemi ve suyun pozitif enerjisinin bir araya gelmesiyle ortaya cıkan  bu eşsiz ürünlerden bir tanesi sizin için yada sevdikleriniz için yapılmış olabilir.

EBRU SANATININ TARIHI

Ebru sanatının kökeninin 9. Yüzyıla uzandığı varsayılmaktadır. Çağatay Türkçesiyle Ebre adını alarak Türkistan da ortaya çıkan bu sanatın ipek yolunu takiben İran yoluyla Anadolu ya ulaştığı düşünülmektedir. Sonraki yüzyıllarda  ismi Ebru olarak değişmiştir. 16. Yy sonlarında Avrupalı seyyahlar tarafından Türk mermer kağıdı olarak Avrupa ya taşınmıştır.

Ebru sanatıyla üretilen her bir ürün Dünya üzerinde tek ve eşsizdir. Su üzerinde yapıldığı için düşen her bir damlanın nasıl şekil alacağı bilinmez. O yüzden tekrarı yapılamaz.

 Bu özelliğinden dolayı Osmanlı döneminde devlet belgeleri üzerinde kullanılarak belgenin kopyalanması engellenmiştir.

Ebru sanatı 2014 yılında Unesco tarafından Dünya kültürel mirası listesine alınmıştır

 

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.